W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w katedrze bydgoskiej bp Jan Tyrawa po raz pierwszy w historii diecezji konsekrował dziewicę.

HOMILIA

 

Po homilii i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych biskup przyjął od kandydatki potwierdzenie gotowości trwania w dziewictwie poświęconym Bogu i w służbie Kościołowi. Następnie odmówił nad kandydatką specjalną modlitwę.

Agnieszka Cichowicz została konsekrowana dokładnie w rocznicę swoich urodzin. Na co dzień pracuje w administracji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Poza obowiązkami zawodowymi jest związana z miejscami, w których posługują kapucyni i jezuici. Jak mówi – tam wzrasta duchowo, a u kapucynów prowadzi w każdy pierwszy czwartek miesiąca modlitwy w intencji kapłanów. Należy również do Stowarzyszenia Charyzmatyczna Bydgoszcz, które organizuje m.in. rekolekcje oraz coroczne Forum Charyzmatyczne Diecezji Bydgoskiej. – W wolności i radości podejmuję powołanie bycia świecką osobą konsekrowaną. Oznacza to dla mnie złożenie ślubu czystości, mocniejsze zjednoczenie z Jezusem, pozostając dalej w świecie, prowadząc normalne życie, pracując, posługując przy różnych wydarzeniach w Kościele. Ze względu na miłość do Jezusa, mając w sercu pasję dla Królestwa Niebieskiego, wybieram życie świeckiej osoby konsekrowanej, pragnąc być znakiem radosnego przeżywania czystości, świadectwem, że jest Ktoś, Komu warto oddać i zawierzyć całą siebie – powiedziała.

Sam moment konsekracji był poprzedzony czasem formacji kandydatki. W diecezji bydgoskiej Agnieszka Cichowicz jest pierwszą kobietą włączoną do stanu dziewic konsekrowanych. W całej Polsce żyje ponad 300 takich kobiet – najwięcej, bo ponad 40 – w archidiecezji krakowskiej.

Dziewice poświęcone Bogu z natchnienia Ducha Świętego składają zobowiązanie do życia w czystości, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 
print