Modlitwy, koncerty, bicie dzwonów oraz oklaski przez sto sekund, biegi i wyprawa rowerowa na sto kilometrów, a także konkursy – to wszystko odbyło się w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Bydgoszczy.

Dzieciństwo, młodość, kapłaństwo, biskupstwo, papiestwo oraz świętość – z tylu części składał się koncert, którym uczciła setne urodziny Karola Wojtyły grupa wolontariuszy „GPS”, działająca w bydgoskiej Fundacji „Wiatrak”.

Nazwa „GPS”, inicjatorów koncertu w sam dzień urodzin papieża, pochodzi od słów Giovanni Paolo Secondo – Jan Paweł II. – Jest on dla nas wzorem i przewodnikiem od trzech wartości, które kształtują nasze działanie. Są to gotowość, przyjaźń i służba – tłumaczy Mariola Ciesielka. – Dlaczego chcieliśmy zrobić koncert dla Jana Pawła II? Bo nie można było go nie zrobić – dodaje. – Jeśli ktoś jest dla nas wyjątkowy, ważny, kochany, bliski, obchodzi swoje urodziny, to nie sposób nie świętować razem z nim – powiedziała Mariola Ciesielska.

Podczas koncertu wystąpiły zespoły: Figi Marcowe, Quadrans, Amen, a także Schola NSPJ, Katarzyna i Tomek Szewczykowie z dziećmi, Agnieszka Więckiewicz, Agata Pufal, Agata Sklepowicz, Maria Peplińska, Agata Prokop, Natalia Smogulecka, Maciej Różycki oraz Jakub Brzeziński. – Jan Paweł II to dla mnie postać niezwykle ważna, praktycznie wciąż obecna w moim życiu. To człowiek głębokiej wiary, mądrości, pełen optymizmu. Papież lubił muzykę, pięknie śpiewał i teraz możemy się jemu w ten sam sposób odwdzięczyć – powiedział Tomasz Szewczyk.

W wielopokoleniowe świętowanie zaangażowali się również m.in. członkowie Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, Młodzieżowej Rady Programowej, bydgoskich parafii NSPJ oraz Matki Boskiej Królowej Męczenników. – Wierzymy, że dar wspólnej modlitwy będzie najpiękniejszym prezentem urodzinowym dla naszego wielkiego rodaka, a jego zaangażowanie wyprosi nam u Boga potrzebne łaski do podejmowania kolejnych dzieł – powiedział kustosz Bazyliki Mniejszej Królowej Męczenników ks. prałat Jan Andrzejczak. To właśnie Msza św. w fordońskiej świątyni rozpoczęła cykl wydarzeń zainicjowanych przez organizatorów. Modlitwie przewodniczył ks. prałat Wojciech Przybyła, a kazanie wygłosił dyrektor Fundacji i Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak”. – Jestem przekonany, że takie właśnie zadania wypływające z dzisiejszej Liturgii Słowa oraz z życia św. Jana Pawła II kreśli przed nami dobry Bóg: odnowić w sobie obecność Boga i dostrzegać znaki Jego zbawczego działania; dzielić się z drugim człowiekiem radością Ewangelii; zachowywać przykazania Dekalogu i realizować je w miłości do Boga i bliźniego; dostrzegać realną obecność Jezusa w Kościele, zwłaszcza w sprawowanych Sakramentach i wreszcie być świadkiem Jego miłości aż po sam Krzyż – powiedział 16 maja w homilii w czasie Mszy Papieskiej ks. Tomasz Klafetka, wikariusz wspólnoty Matki Boskiej Królowej Męczenników,

Również w sam dzień urodzin Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy zaprosił chętnych do wspólnej modlitwy Apelem Jasnogórskim. Spotkanie online oraz ograniczonej liczby osób w Bazylice Królowej Męczenników było okazją do dziękczynienia Bogu za osobę i życie św. Jana Pawła II. Kulminacyjnym momentem stała się godzina 21:37, symbolizująca ponowne „narodziny Ojca Świętego dla nieba”. – Setna rocznica urodzin świętego to dla naszego ośrodka duszpasterstwa akademickiego okazja do wielkiego dziękczynienia Bogu za tak wielkiego patrona, jakiego nam dał. Bowiem w cieniu tej osoby studenci i absolwenci kształtują swoje życie w ciągłym wypływaniu na głębię, przekraczaniu swoich słabości i ograniczeń, wiedząc, że przed nami idzie ten, który sam podejmował w życiu podobny trud – podsumował diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Piotr Wachowski.

Również 16 maja w bydgoskim Domu Polskim miał miejsce specjalny koncert (RELACJA TUTAJ), a 17 maja w katedrze bydgoskiej bp Jan Tyrawa przewodniczył Mszy św. (RELACJA TUTAJ). W tych dniach nie było wspólnoty parafialnej diecezji bydgoskiej, która nie uczciłaby jednego z największych Polaków.

Szersza relacje wkrótce w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski, Wiesław Kajdasz, Parafia NSPJ

print