„Gdyby nie Bóg, nie wiedzielibyśmy, że jest zło” – mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który przewodniczył Mszy Świętej w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zgromadziła w świątyni na Wzgórzu Wolności osoby duchowne, konsekrowane oraz wiernych. – Zapraszam do wspólnej modlitwy. Do tego, byśmy wraz z Niepokalaną otworzyli swoje serca dla Chrystusa – tak mocno jak Ona – mówił, witając wszystkich na wstępie Mszy św. proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej ks. kanonik Tomasz Cyl.

Na wstępie homilii bp Jan Tyrawa przypomniał, że wśród najbardziej oryginalnych rysów chrześcijaństwa znajduje się miłość. – To właśnie miłość Boga stoi na antypodach zła, które jest stałym elementem naszego życia. Winniśmy opierać się mu z całej naszej mocy, ale nie mamy złudzeń, zło będzie, jak ów kąkol, o którym mówi Jezus Chrystus, towarzyszyć nam aż do żniwa. I właśnie dlatego św. Paweł wymyślił najlepszy sposób zmagania się z nim: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Filozofia chrześcijańska poucza nas, że miłość jest innym imieniem prawdy i piękna. I albo inspiruje ona od wewnątrz, albo w ogóle jej nie ma. Pozostaje wówczas już tylko egoizm i hedonizm.

Biskup ordynariusz wskazał, że miłość czyni chrześcijaństwo „bardzo trudną religią” jeszcze z innego powodu. Bo jeśli – jak dowodził – określamy ją jako wyjście do drugiego człowieka z dobrem, to musimy sobie uświadomić, że wychodzimy do drugiego człowieka, którego oczekiwania, marzenia, tęsknoty i potrzeby są nieskończone. Dlatego nigdy do końca nie uda się ich spełnić. Może to jedynie Bóg.

Biskup Jan Tyrawa przychylił się do ostatnich komentarzy wydarzeń w Polsce, podtrzymując, że w strajku już nawet nie idzie o prawa kobiet czy aborcję z przyczyn eugenicznych, ale o bunt przeciwko wszelkim ograniczeniom i zasadom, które utrudniają wygodne życie. Bo najważniejszy jest komfort. – Śmiem twierdzić, że ci młodzi, którzy dziś manifestują na ulicach, pierwsi padną ofiarą tego wszystkiego, co dziś wykrzykują. Pierwsi padną ofiarą eutanazji, bo kto będzie chciał się nimi opiekować, pielęgnować ich czy zmieniać w hospicjach pampersy…  Do Credo, które za chwilę będziemy odmawiać, chciałoby się dodać – wierzę w człowieka – bowiem jego ludzka natura, którą Bóg bezpośrednio stworzył, ma tyle mocy, aby zbyt łatwo nie sczezł i na nowo się odnalazł – zakończył biskup ordynariusz.

HOMILIA TEKST

HOMILIA DŹWIĘK

 

Radio Maryja swoją pierwszą audycję nadało 8 grudnia 1991 roku w Toruniu i Bydgoszczy. – Za chwilę oddamy się Matce Najświętszej – mówił przed błogosławieństwem o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, przypominając, że wszystko zaczęło się od modlitwy w Bydgoszczy, która została podjęta przez siostry klaryski. – Za to bardzo dziękujemy, bo z siostrami modli się wielu ludzi (…). Dlatego to radio istnieje i rozwija się – powiedział ojciec założyciel i dyrektor, dziękując zaangażowanym w działalność rozgłośni, wspominając m.in. śp. ks. kanonika Stanisława Woźniaka, ówczesnego proboszcza parafii św. Jadwigi Królowej, który udostępnił miejsce na nadajnik radiowy w Bydgoszczy.

Tekst i nagrania: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

 
print