Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Bydgoszczy znalazła się w gronie dziewięciu parafii zakwalifikowanych do finału ogólnopolskiego konkursu „Aktywna parafia”, organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie działań społecznych, ochronę zdrowia i promocję aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii. – Cieszę się bardzo, że udało nam się zaistnieć w tym konkursie. To jest nagroda dla całej parafii za aktywność wszystkich jej mieszkańców i wspólnot. Świetnie, że dostrzeżono nasz wysiłek i trud, związany chociażby z łamaniem barier architektonicznych, otwarciem się na ludzi – powiedział proboszcz ks. Wenancjusz Zmuda.

Zgłoszenia dotyczyły aktywności w następujących kategoriach: pomoc bliźniemu w potrzebie, wspólnoty parafialne, uprawianie sportu, wspólne wyjazdy, pomoc psychologiczna, edukacja zdrowotna, pomoc charytatywna, zdrowy styl życia oraz profilaktyka zdrowotna.

Finał odbędzie się już w najbliższą sobotę, 23 października w Warszawie. Przewidziano konkursy sprawnościowe oraz prezentację lokalnych specjałów kulinarnych. To już ostatni etap, który wyłoni zwycięską wspólnotę. Z metropolii gnieźnieńskiej do finałowej dziewiątki weszła jeszcze parafia św. Wojciecha w Wągrowcu.

Parafia pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy należy do dekanatu Bydgoszcz VI w diecezji bydgoskiej. W 1977 r. kard. Stefan Wyszyński erygował na Bartodziejach ośrodek duszpasterski pw. św. Kazimierza. W prywatnym budynku, w którym pierwotnie mieścił się sklep z akcesoriami pszczelarskimi powstała nielegalna kaplica. W tym samym roku rozpoczęła się katechizacja i sprawowanie Eucharystii. Wkrótce ośrodek duszpasterski został uznany za legalny, a władze komunistyczne przyznały teren pod budowę nowej świątyni. W 1980 r. Prymas Wyszyński erygował Parafię pw. Matki Bożej Zwycięskiej. Tytuł ten wiąże się z odbywającą się w latach 1978-1979 peregrynacją obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – modlono się wówczas o nowe kościoły dla Bydgoszczy. W 1981 r. bp Jan Michalski dokonał wmurowania kamienia węgielnego poświęconego przez Jana Pawła II, a pochodzącego z fundamentów katedry gnieźnieńskiej. Wmurowany został również kamień węgielny przywieziony z Góry Przemienienia przez ks. kan. Kazimierza Wardę. Świątynię wznoszono od 1980 do 1990 roku. W czerwcu 1985 kard. Józef Glemp wraz z bp. Janem Nowakiem oprawili Mszę św. we wnętrzu kościoła. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał w 1997 r. abp Henryk Muszyński.

Ołtarz główny świątyni zdobi obraz Matki Bożej Zwycięskiej, która unosi się w obłokach, trzyma gałązkę pokoju oraz Dzieciątko Jezus. U jej stóp modlą się św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński.

Parafia liczy ponad osiem tysięcy mieszkańców. Odpust parafialny przypada 12 września oraz 4 marca. Od 2010 roku proboszczem Parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Bydgoszczy jest ks. Wenancjusz Zmuda (święcenia kapłańskie przyjął w 1993 roku). W parafii posługuje też dwóch wikariuszy.

Do Konkursu Aktywna Parafia 2021 Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Bydgoszczy zgłosiła szereg aktywności. W kategorii „Wspólnoty parafialne” zwrócono uwagę na funkcjonowanie grupy wzajemnie wspierających się kobiet, odkrywających w sobie wartościowe cechy i inspirujących się do działania. Objęte zostały one opieką duszpasterską, a dzięki udziałowi w warsztatach zwiększyły swoją wartość na rynku pracy. W parafii działa również Wspólnota Caritas, która zaangażowała się m.in. w konferencję na temat encykliki „Laudato Si’”. Od dłuższego czasu w parafii działają następujące wspólnoty: Apostolstwo Żywego Różańca, Droga Neokatechumenalna, Domowy Kościół, Liturgiczna Służba Ołtarza, Szensztackie Dzieło Rodzin.

W kategorii „Pomoc psychologiczna” wspólnota wykazuje się informowaniem o miejscach, gdzie można uzyskać odpowiednią pomoc. W kategorii „Pomoc charytatywna” zwrócono uwagę na zorganizowaną z okazji Dnia Matki zbiórkę darów dla Domów Samotnej Matki w Bydgoszczy. W kategorii „Profilaktyka zdrowotna” wspólnota zaprasza do udziału w badaniach słuchu.

Marcin Jarzembowski/KAI

print