26.03.2022

Tysiące wiernych uczestniczyły do tej pory w liturgii kościołów stacyjnych, którą zorganizowano na terenie diecezji bydgoskiej. Wśród wyróżnionych świątyń znalazły się m.in. sanktuaria.

W tym, w którym czczona jest Matka Boża Fatimska, czuwanie zakończono Apelem Jasnogórskim oraz procesją światła. – Dziś cała Europa stoi w obliczu wojny. Stoi za sprawą niepohamowanej rządzy imperialistycznych zapędów Rosji. Królu tego świata – stajemy wszyscy przed Tobą, którym na sercu leży dobro, wolność i prawo do samostanowienia o sobie i swoim narodzie, błagając o pokój – mówił kapłan, klęcząc przed Najświętszym Sakramentem.

„Wielkopostne Kościoły Stacyjne w Bydgoszczy” są nawiązaniem do tradycji zrodzonej w Kościele rzymskim. Dzisiaj zwyczaj stacji wielkopostnych, celebrowanych każdego dnia w innej świątyni miasta, kultywowany jest nie tylko w Wiecznym Mieście, ale także w wielu aglomeracjach Polski. Zgodnie z ideą, kolejne świątynie stają się „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, do której pielgrzymują wierni całego miasta i diecezji.

Ważną częścią liturgii stacyjnej była od zawsze cześć oddawana męczennikom. W diecezji bydgoskiej inicjatywa została połączona z osobą bł. biskupa Michała Kozala. Dlatego atrybutem są relikwie patrona diecezji bydgoskiej. – Chciałbym podziękować za kolejny kościół stacyjny. Za czuwanie modlitewne i kapłanów, którzy służą przybywającym wiernym. Chcemy zginać przed Panem kolana, otwierać się na Bożą łaskę, by przeżywać czas nawrócenia – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, błogosławiąc przybyłych relikwiami bp. Kozala.

Więcej o inicjatywie i programie TUTAJ.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print