06.07.2022

Filip Presseisen z Krakowa, Agnieszka Kosmecka z USA, Adam Tański i Patryk Podwojski z Warszawy – to artyści letnich koncertów organowych, które zostaną zainaugurowane 9 lipca w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.

To wydarzenie kulturalne, które ma na celu „ożywić” muzycznie miejsce sakralne, jak i przypomnieć mieszkańcom regionu, jakim skarbem jest katedra, nie tylko pod względem architektonicznym, czy plastycznym. Świątynia ta może poszczycić się znakomitą akustyką.

Po raz pierwszy letnie koncerty odbywały się w 2020 roku z inicjatywy organisty katedralnego Krzysztofa Fryski. – Miały one charakter krótkich, niedzielnych prezentacji. W kolejnym, 2021 roku, dzięki otwartości ks. infułata Stanisława Kotowskiego, udało się przygotować koncerty wieczorne z udziałem znakomitych organistów: Michała Markuszewskiego z Warszawy, Szymona Olszańskiego z Bydgoszczy oraz Arkadiusza Popławskiego z Raciborza i Fromborka – tłumaczy Krzysztof Fryska. Stąd również zmiana nazwy z prezentacji na koncerty. – Tegoroczne spotkania odbywać się będą co dwa tygodnie w sobotnie wieczory – 9, 23 lipca oraz 6, 20 sierpnia – o godz. 19.00. Oprócz nich zapraszam na niedzielne prezentacje organowe z moim udziałem – zawsze po Mszy św. o godz. 11.00 – dodał Krzysztof Fryska.

Letnie koncerty organowe, organizowane przez Parafię Katedralną pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, honorowym patronatem objął biskup Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz diecezji przewodniczyć będzie 20 sierpnia Mszy św. o godz. 18. – W swoich modlitwach będziemy pamiętać o śp. Paulu Voelknerze, budowniczym organów katedralnych, które powstały 115 lat temu, a także o wszystkich zmarłych i żyjących organistach naszej świątyni – podsumował proboszcz ks. infułat Stanisław Kotowski. 

MJ

print