05.03.2023

Ponad 150 mężczyzn z diecezji bydgoskiej uczestniczyło od 3 do 5 marca w pierwszej turze rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., jakie zostały zorganizowane w Licheniu.

Pierwszego dnia, podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, uczestnicy rozważali Mękę Jezusa w kontekście jej uobecnienia w Eucharystii, a w czasie Mszy św., sprawowanej w pierwszy piątek miesiąca, przypomnieli sobie o tajemnicy Bożej miłości, ukazanej w Sercu Jezusa, przebitym na krzyżu dla naszego zbawienia.

Drugiego dnia w czasie zajęć praktyczno-liturgicznych omówiona została w aspekcie teoretycznym i praktycznym księga liturgiczna „Komunia Święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą Świętą dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”.

Centralnym punktem była Eucharystia sprawowana przez bp. Krzysztofa Włodarczyka, w czasie której ordynariusz diecezji bydgoskiej odniósł się do Przemienienia Chrystusa na Górze Tabor. Biskup Bydgoski spotkał się także z uczestnikami, dzieląc się świadectwem wiary, a także odpowiadając na ich pytania.

Ostatniego dnia, po naukach podsumowujących, została odprawiona Msza św., po której nadzwyczajni szafarze przeszli w procesji eucharystycznej, podkreślającej ich wiarę w żywą i realną obecność Chrystusa w Przenajświętszym Sakramencie. Rekolekcje odbywały się pod opieką ks. dr. Mateusza Nowaka i ks. Karola Rawicza-Kostro.

Oprac. MJ
Zdjęcia: Organizatorzy/Eugeniusz Reszkowski

print