25.03.2023

Teren, na którym znajduje się bydgoskie Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Piaskach, był miejscem Warsztatów Muzyki Liturgicznej.

By oddać chwałę Ukrzyżowanemu, podczas szczególnego czasu muzycznych rozważań, pod batutą Marii Matej i Jana Chęsego spotkało się 25 uczestników. – W cieniu Sanktuarium Zawierzenia warsztatowicze zaznali gościny Matki Bożej, wzbogacając swój kunszt wykonawczy i warsztat wokalny, pochylając się nad utworami wielkopostnymi – podkreśliła Maria Mateja. W repertuarze nie zabrakło również tych autorstwa samych prowadzących.

Intensywny czas okraszony został konferencją ks. Łukasza Kucharskiego oraz modlitwą Liturgią Godzin. – Warsztaty miały na celu otwarcie ludzkich serc na piękno Chrystusowego krzyża, a także przyprowadzenie do Matki Trzykroć Przedziwnej tych, którzy jeszcze o Niej nie słyszeli – dodał Jan Chęsy.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego uczestnicy wzięli udział w Eucharystii sprawowanej przez ks. Damiana Pawlikowskiego. – Celebrujemy dzień, w którym zgoda Maryi wpłynęła na losy całego świata – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który wygłosił homilię, dodając, że pierwsze słowa, jakie wypowiada anioł do Maryi, brzmią: „Raduj się”. – Najczęściej, gdy Bóg przychodzi, człowiek słyszy słowa: „Nie bój się, nie lękaj się” – zauważył.

Biskup Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że ważnym elementem w pełnieniu woli Bożej jest radość. – Zastanów się dziś – czy jesteś gotów pełnić Bożą wolę? Czy pełnisz ją z radością? Czy słowa: „Oto przychodzę, (…) radością jest dla mnie pełnić Twoją wolę, (…) a Twoje prawo mieszka w moim sercu”, mogą być słowami twojej modlitwy? – pytał bp.

W programie warsztatów nie zabrakło spotkania z Panem w Najświętszym Sakramencie oraz sakramencie pokuty i pojednania. – Był to dla mnie czas wyciszenia, możliwość spotkania z kochającym Bogiem. Wspaniałym przeżyciem jest wspólnotowe wychwalanie Go w wielogłosowym chórze, z którym udało się zawiązać tak osobistą wspólnotę – podsumowała jedna z uczestniczek.

Tekst oprac. MJ
Zdjęcie: Organizatorzy

print