31.03.2023

Ponad 5 milionów złotych kosztowało wybudowanie magazynu żywności Caritas Diecezji Bydgoskiej w Jarużynie, który został uroczyście oddany do użytku.

Całkowita wielkość powierzchni użytkowej nie przekracza siedmiuset metrów kwadratowych. Miejsce dysponuje chłodnią i mroźnią. – Dziękuję wszystkim, którzy mieli swój udział w tym, że ten magazyn powstał. Od wielu lat jesteśmy bankiem żywności dla diecezji jak i części województwa kujawsko-pomorskiego – powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła.

Dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej dodał, że tylko w 2022 roku, instytucja przekazała potrzebującym żywność terminową i krótkoterminową za ponad 3,5 miliona złotych. To również wsparcie świadczone w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, które dociera do blisko 10 tys. mieszkańców diecezji.

Obecnie z systemowej pomocy korzystają również mieszkańcy Ukrainy. Pod skrzydłami Caritas jest ich blisko 5 tysięcy. – Z tego miejsca chciałbym podziękować księdzu biskupowi za ojcowską opiekę nad Caritas oraz księdzu dyrektorowi. To miejsce, które jest wyrazem międzyludzkiej solidarności – dodał wicewojewoda kujawsko-pomorski Radosław Kempiński, podkreślając rolę współpracy samorządów. – Po raz kolejny to, co wydawało się nam niemożliwe, udaje się zrealizować – powiedział wójt Wojciech Sypniewski, dziękując za kolejną inwestycję na terenie Gminy Osielsko.

Magazyn w Jarużynie został poświęcony przez biskupa ordynariusza Krzysztofa Włodarczyka. – Chciałbym zwrócić uwagę na dwa słowa, jakimi są radość i wdzięczność. Radość, że możemy już podziwiać ukończone dzieło. Cieszyć się tym, że będzie służyło potrzebującym. Natomiast wdzięczność wyrażam wobec wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy otworzyć ten obiekt i wołać o Boże błogosławieństwo. Wraz z nim idzie modlitwa za osobami, które będą tu pracowały i za tymi, co będą z tej pomocy korzystali. Tego uczył nas św. Jan Paweł II – wrażliwości i solidarności z potrzebującymi. Caritas to nic innego, jak czynienie miłosierdzia – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Inwestycja została dofinansowana m.in. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print