08.05.2023

„Seniorzy stanowią ważną część parafii i całego społeczeństwa” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który odwiedził Klub Seniora przy bydgoskiej wspólnocie NMP Matki Kościoła.

Skupia on osoby starsze z wielu miejsc w Bydgoszczy. – Powstał w wyniku wielkiej potrzeby spotkania człowieka z człowiekiem – tłumaczy proboszcz ks. kanonik Piotr Raszka. – Odwiedzając co roku naszych parafian, widzimy, jak wielu z nich nie ma swoich rodzin, więc nie możemy być obojętni na ich samotność – dodał kapłan.

Klub nosi nazwę „Ain Karem”, która nawiązuje do dzielnicy Jerozolimy i spotkań: Maryi ze św. Elżbietą i Jezusa ze św. Janem Chrzcicielem. – Spędzamy ze sobą czas raz w tygodniu, także podczas wyjść do kina, czy filharmonii. Jako klub jesteśmy otwarci na każdego, także spoza parafii. Idziemy do przodu i cieszymy się z rozwoju. Za nami nawet pierwsze potyczki seniorów w grach planszowych – powiedziała animator klubu Sławomira Olejniczak, którą wspiera również Teresa Bermańska, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Bydgoszczy. – Przypomniało nam się dzieciństwo – dodała jedna z seniorek.

Do klubu należą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Tu każdy może czuć się, jak u siebie. – Dla mnie to radość, że mogę się przede wszystkim spotkać ze wspaniałymi osobami – powiedziała Danuta. – Od sześciu lat jestem wdową, a w klubie od początku istnienia – dodała Irena. – Jestem tu od pierwszego spotkania. Cieszę się, że „zaraziłam innych do opery i filharmonii” – dodała Balbina, która angażuje się w organizację biletów do instytucji kulturalnych.

Klub „Ain Karem” to również przestrzeń modlitwy i tematów przewodnich każdego ze spotkań. Tym razem bp Krzysztof Włodarczyk skupił się na „Przesłaniu miłości z Fatimy”. – Objawienia maryjne są dla nas znakiem nieskończonego Miłosierdzia Bożego. Są nade wszystko wezwaniem do nawrócenia. Mamy być apostołami Maryi, wypełniając Jej przesłanie, mając przy tym w ręku ogromne narzędzie, jakim jest różaniec – mówił biskup. – Dziękuję za klub, do którego mogą przyjść seniorzy i podzielić się tym, co przeżywają, także skorzystać z różnych propozycji – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Spotkania rozpoczynają się zazwyczaj w poniedziałki o godz. 10.00. Seniorów pomocą duszpasterską wspiera również ks. kanonik Alfred Lugiert, emeryt, wieloletni proboszcz parafii w Dziewierzewie.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print