09.05.2023

„Cywilizacja życia” – to hasło spotkania dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, jakie odbyło się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej.

Słowa te nawiązywało jednocześnie do myśli XXIII Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie 15 października 2023 roku. – Nasze comiesięczne spotkania ze studentami koncentrują nas wokół nauczania Ojca Świętego. Praca w grupach, jak i wspólna refleksja pozostawiły w nas kolejny ślad spuścizny papieża Polaka – powiedział koordynator diecezjalny fundacji ks. Łukasz Krzewiński.

Młodzi zatrzymali się nad encykliką Jana Pawła II „Evangelium vitae” o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego. – Rozważaliśmy jej fragmenty w oparciu o słowo Boże. Mieliśmy także możliwość szerszego spojrzenia na nauczanie Kościoła w kwestiach związanych z moralnością. Młodym jest to szczególnie pomocne i potrzebne, zwłaszcza w próbach odnajdywania swojego miejsca, zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie – powiedziała studentka Anna Sobierajska. – Wielkim plusem tych spotkań jest możliwość dyskusji, której owocem jest pogłębiona formacja – dodała studentka Aleksandra Szczepaniak. – Poza tym to czas na wymianę pomysłów na to, w jaki sposób jeszcze bardziej promować Dzień Papieski, jak i samą fundację – podsumowała szefowa grupy studenckiej Magdalena Pietryga. 

Ze stypendystami spotkał się również ks. dr Łukasz Nycz, opiekun młodzieży zrzeszonej w Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Tekst: Marcin Jarzembowski

print