13.05.2023

W sobotę, 13 maja odbyło się pierwsze przejście, a także przejazd rowerami „Droga Bydgoską”, która oficjalnie stanie się częścią Camino de Santiago. To pierwszy etap nowego szlaku św. Jakuba na trasie Bydgoszcz–Brzoza.

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w bazylice św. Wincentego a Paulo. – Wychodzimy na szlak przede wszystkim po to, by spotkać się ze sobą samym i zrozumieć Boga, który ma wspaniały plan. Piękne i ważne jest to, że podejmuję wyzwanie – mówił proboszcz ks. Sławomir Bar CM. Po błogosławieństwie ponad stu pątników wyruszyło na szlak, by pokonać czternaście kilometrów.

Camino de Santiago, czyli Droga św. Jakuba, to najdłuższy pielgrzymkowy szlak Europy. Prowadzi do Santiago de Compostela, hiszpańskiego miasta, w którym znajduje się grób św. Jakuba Apostoła Starszego.

Dróg do Santiago jest wiele, prowadzą między innymi przez Hiszpanię, Portugalię, Francję, Niemcy, Austrię, Szwajcarię i Polskę. W naszym kraju pielgrzymi mają do wyboru trzy transgraniczne trasy: Pomorską Drogę św. Jakuba, która biegnie wzdłuż wybrzeża, Drogę św. Jakuba Via Regia na południu kraju i Camino Polaco biegnącą od granicy z Litwą do Mogilna, dalej do granicy z Niemcami i do Santiago de Compostela. Droga Bydgoska jest alternatywną trasą do Mogilna między innymi przez miejscowości Lubostroń, Barcin (kościół p.w. św. Jakuba), Pakość.

Szlaki do grobu św. Jakuba oznaczone są charakterystyczną muszlą lub żółtą strzałką. Przemierzają je osoby różnych wyznań i kultur, osoby wierzące i poszukujące z całej Europy, a nawet z innych kontynentów.

Oficjalne otwarcie całej Drogi Bydgoskiej szlaku św. Jakuba, nastąpi 28 października. Aktualnie Bractwo św. Jakuba Apostoła z Torunia, które jest inicjatorem całego przedsięwzięcia, we współpracy z Oddziałem PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy i dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego prowadzi prace pozwalające na oznakowanie szlaku i przyjęcie pielgrzymów również na kolejnych etapach tej drogi. Opiekunem merytorycznym jest Pracownia Szlaku działająca na Wydziale Teologicznym UMK.

Oprac. MJ
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print