Biskup Jan Tyrawa zaprasza na wykład ks. prof. dr hab. Waldemara Chrostowskiego pod tytułem: „Pierwsza Biblia Kościoła: Septuaginta”. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia (środa) o godz. 19 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy (ul. Grodzka 18).

Ks. prof. Waldemar Chrostowski jest wybitnym i znanym nie tylko w Polsce biblistą, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Dyrektorem Instytutu Nauk Biblijnych na tymże uniwersytecie.

Do głównych obszarów badawczych ks. prof. Chrostowskiego należą: pionierska teza o istnieniu prężnej i owocnej diaspory Izraelitów w Asyrii (VIII-VI w. przed Chr.); natura i natchnienie Septuaginty jako Biblii Greckiej; piśmiennictwo targumiczne jako Biblia Aramejska; rozejście się dróg Synagogi i Kościoła; problematyka dialogu chrześcijańsko-judaistycznego ze szczególnym uwypukleniem opracowania katolickiej teologii judaizmu oraz problematyka relacji polsko-żydowskich.

Od 1990 r. ks. prof. Chrostowski jest redaktorem naczelnym kwartalnika teologów polskich „Collectanea Theologica”, a od 1996 redaktorem naczelnym „Maqom. Biuletynu Informacyjnego Instytutu/Zakładu Dialogu Katolicko-Judaistycznego”. Ponadto w latach 2003-2013 był redaktorem naczelnym rocznika „Zeszyty Naukowe Stowarzyszenia Biblistów Polskich”.

Od dziesiątków lat jest zaangażowany w dialog międzyreligijny. Był m.in. członkiem Komitetu Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem (1996-2006), w latach 1994-1996 jego wiceprzewodniczącym, a w latach 1990-1997 współzałożycielem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W latach 1990-2000 był także członkiem Międzynarodowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu a od 1991 r. jest członkiem Rady Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W latach 1996-2012 był też konsultorem Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Dialogu Religijnego.

Ks. prof. Chrostowski był wiceprezesem Sekcji Biblijnej Konferencji Episkopatu Polski (1998-2003), przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich (2003-2013). Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski był ekspertem na XII Zwyczajnym Synodzie Biskupów „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła” (2008). Od 2008 r. jest członkiem Komitetu Teologicznego Polskiej Akademii Nauk, a od 2011 należy do Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

Jest autorem ponad 2 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych w Polsce i za granicą. Za swoją działalność naukową w roku 2014 został laureatem prestiżowej Nagrody Ratzingera.

Zdjęcie: www.wch-biblijne.com

print