6 styczna 2017 r. IV Bydgoski Orszak Trzech Króli poprowadzą Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki. Królowie pojadą ulicami miasta na koniach i wielbłądzie.

Orszaki wrastają w świąteczny kalendarz. W styczniu przejdą ulicami ponad 500 miejscowości w Polsce i na świecie. Scenariusz orszaku nawiązuje do tradycji ulicznych jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Jego uczestnicy opowiadają wciąż tą samą historię, która wydarzyła się ponad 2 tys. lat temu w Ziemi Świętej.

6 stycznia 2017 r. Trzej królowie podążą za gwiazdą na spotkanie ze Świętą Rodziną. Towarzyszyć im będą orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym, które symbolizują wiarę, nadzieję i miłość. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Przejściu pochodu towarzyszyć będą scenki biblijne oraz wspólne śpiewanie kolęd. Organizatorzy będą też rozdawać chętnym tekturowe korony i nalepki.

IV Bydgoski Orszak Trzech Króli odbędzie się 6 stycznia 2017 r. Rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.30 w kościele Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 26). Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12 i przejdzie ulicami: ks. A. Kordeckiego, Focha, Mostową do Starego Rynku.

Bydgoski Orszak Trzech Króli w ciągu trzech lat stał się jednym z największych w kraju – w ubiegłym roku za królami podążyło 10 tys. kolędników. Więcej informacji na stronie: orszak.bydgoszcz.pl

pl-orszak-2016

Wybrane atrakcje IV Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli:

Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie.

Podczas przejścia rozdawane będą papierowe korony i nalepki.

Dzieci mogą przynieść ze sobą rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom. W tym roku, w trakcie trwania koncertu kolęd, będą je mogły osobiście przekazać Świętej Rodzinie. Dzieci otrzymają drobne upominki oraz będzie możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Odtwórcą roli króla Baltazara (król afrykański) będzie Izaak Antwi-Boasiako, diakon Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy (tzw. Duchacze). Pochodzi z Ghany, do Polski przyjechał w 2011 r.

W orszaku pójdą szczudlarze w strojach aniołów – specjalnie wyszkolona na orszak młodzież z Fordonu.

Za królami, jak co roku, podąży także Starzec Symeon i prorokini Anna. Symeon to stary człowiek, któremu Bóg obiecał, że nie umrze, dopóki nie zobaczy Mesjasza. Postać Starca Symeona pojawia się tylko w bydgoskim orszaku.

Tym razem w bydgoskim orszaku szedł będzie także Święty Brat Albert. Ten polski święty był znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych. Rok 2017 będzie w polskim Kościele rokiem Świętego Brata Alberta. W 2017 r. będziemy obchodzić także setną rocznicę objawień w Fatimie. Dlatego za królami podąży także troje pastuszków.

Wśród żywych zwierząt będą też konie i owieczka. Po zakończeniu orszaku będzie możliwość sfotografowania się z nimi w scenerii Starego Rynku.