„Wola Boża w życiu każdego człowieka” była tematem rozważań 71. Bydgoskiej Akademickiej Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci. Rozważania poprowadzili członkowie Duszpasterstwa Akademickiego „Trójca”.

W tym roku, ze względu na pandemię, nabożeństwo zorganizowano w nieco innej formie. Modlitwie przewodniczył duszpasterz parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy ks. Piotr Książkiewicz. – Młodzi ludzie, przemierzając alejki Doliny Śmierci, idąc od stacji do stacji, mogli uświadomić sobie, jaka jest wola Boża względem każdego z nas, ale przede wszystkim, jak tę wolę w życiu wypełnić i być jej posłusznym – powiedział ks. Książkiewicz.

Pozostali uczestnicy trwali na modlitwie w Bazylice Królowej Męczenników, adorując Najświętszy Sakrament oraz uczestnicząc we Mszy Świętej w intencji duszpasterstw akademickich działających na terenie diecezji.

Podczas terroru II wojny światowej bydgoska Dolina Śmierci stała się miejscem masowych egzekucji. W zbiorowej mogile, położonej między „fordońskimi górkami”, spoczywa kilkaset osób – elita umysłowa przedwojennej Bydgoszczy. Aby uzmysłowić sobie, jak wielkie straty poniosła wówczas ludność, wystarczy powiedzieć, że zginęło 48 procent profesorów szkół średnich, około 33 procent duchownych, 15 procent nauczycieli szkół powszechnych i prawie 14 procent lekarzy oraz prawników.

Oprac. MJ
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz