Druga stacja Drogi Krzyżowej stanowi kolejną część cyklu wystaw „2019-2033 Via Crucis”, które są prezentowane w Domu Polskim w Bydgoszczy.

Ekspozycja przygotowana przez Eleonorę Berent-Benedyk, Andrzeja Feddera, Józefa Jaruszewskiego i Hannę Mierzwę skupia prace znanych polskich artystów plastyków. – W czasie niełatwego dla społeczeństwa czasu pandemii udało się stworzyć wystawę, która wpisuje się w przygotowania do dwutysięcznej rocznicy śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa – podkreślił ks. Mateusz Ziemlewski, dodając, że interpretacja stacji nabożeństwa pasyjnego ma być artystycznym wyrazem ponadczasowej wartości dzieła i osoby Jezusa.

„Iesus suscipit crucem” przypomina, że człowiek nie ucieknie przed cierpieniem. – Z jednej strony – może w nim przegrać wszystko i wszystkich. Burząc się przeciwko niemu, może brać je na sztandary i obarczać innych. Tymczasem teologiczna prawda drugiej stacji ukazuje, że ofiarnie przyjmując cierpienie, tak jak Chrystus krzyż na swoje ramiona, człowiek może się wbrew wszystkiemu uszlachetnić – dodał ks. Mateusz Ziemlewski.

Wystawa będzie czynna do 23 marca w dni powszednie w godz. 10-13. Wstęp wolny. Czternastoletni projekt zakończy się w 2033 roku. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez biskupa ordynariusza Jana Tyrawę.

Oprac. MJ
Zdjęcia: ks. Mateusz Ziemlewski