„To odróżnienie, którego nie możemy unicestwić, unieważnić czy zmienić podług kaprysu. I każde nowe pokolenie trzeba uczyć tego od początku. Między innymi poprzez zachowanie kultury – określonej moralności, którą dziś się gremialnie odrzuca” – mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa, przywołując słowa Jana Pawła II o człowieku sumienia, który słucha jego głosu i nie zagłusza go w sobie, choć jest on nieraz trudny i wymagający.

Główne uroczystości Święta Niepodległości odbyły się po przewodnictwem biskupa w bydgoskiej katedrze św. Marcina i Mikołaja.

Na początku homilii ordynariusz bydgoski przywołał słowa prof. Aleksandra Nalaskowskiego, który – próbując opisać sytuację świata XXI wieku – nakreślił taki podtytuł swojej książkowej pozycji: „Co się stało z ludźmi?”. – Można ten tytuł skrócić do tych kilku słów: „Co się stało?”. Bo coś niewątpliwie się stało. Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, cofnijmy się do oświecenia – mówił biskup bydgoski, przypominając o filozofach XVIII wieku i rodzącej się wówczas idei wolnomularstwa. – Co było myślą przewodnią tego okresu i ludzi? W skrócie – pewne zniecierpliwienie. Dlatego zaczęto promować myśl, że człowiek musi wziąć los w swoje ręce. A tym losem człowieka była nieporadność w stosunku do zła. Nie było takiego pokolenia, które nie musiałoby się zmagać ze złem. Dlatego jawi się ono jako coś demonicznego, z czym człowiek do końca nie będzie sobie umiał poradzić. Sądzono, że to wszystko można odrzucić i naprawić – podsumował.

Bp Jan Tyrawa wskazał następnie, że pierwszym czynem człowieka nie było pokonanie zła, tylko odrzucenie Boga, religii, Kościoła i całej sfery moralnej, obyczajowości i kultury.

Bp Jan Tyrawa przywołał też słowa Marty Lempart, liderki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która w jednym z wywiadów, zapytana o dzieci, stwierdziła: „Nie mam instynktu, potwornie mnie nudzą, nie umiem z nimi rozmawiać, dopóki nie zaczną rozsądnie gadać”. – I to jest właśnie odpowiedzialność za przyszłość – nie tylko jej, ale i społeczeństwa – dodał.

HOMILIA

 

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: MJ
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz, kl. Albert Grudzka, Marcin Jarzembowski

print