W środę, 15 lipca, zmarł ks. prof. Ireneusz Pawlak, urodzony we Wrześni kapłan archidiecezji gnieźnieńskiej,  znany i ceniony wykładowca, muzyk kościelny, dyrygent i kompozytor. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 lipca we Wrześni.


Ks. Ireneusz Jakub Pawlak urodził się 22 marca 1935 r. we Wrześni. Od dzieciństwa interesował się muzyką. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości (1953) zgłosił się do seminarium duchownego w Gnieźnie. Jednak z uwagi na słaby stan zdrowia  nie został przyjęty. Dopiero rok później rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne, podczas których zafascynował się chorałem gregoriańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1960 roku z rąk bp. Jana Czerniaka w kościele parafialnym we Wrześni. Miesiąc po święceniach  został skierowany  jako wikariusz do  parafii św. Jana Chrzciciela w Pleszewie Wielkopolskim. Jednak już po dwóch miesiącach dekretem kard. Stefana Wyszyńskiego został przeznaczony na studia specjalistyczne w Instytucie Muzykologii Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Licencjat i magisterium w oparciu o pracę: Analiza paleograficzno-muzyczna graduału klarysek gnieźnieńskich z 1418 roku uzyskał w 1964. Promotorem pracy był ks. prof. Hieronim Feicht. W tymże roku został zatrudniony w Instytucie Muzykologii Kościelnej. Decyzją Prymasa Stefana Wyszyńskiego, po ukończeniu studiów w  1965 roku ks. Pawlak powrócił do Gniezna. Objął tam dyrekcję Chóru Prymasowskiego oraz wykłady  z muzyki w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie kierował także chórem kleryków. Podczas  pobytu w Gnieźnie zajmował się pięcioma zespołami śpiewaczymi. W 1970 roku został zatrudniony w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jako asystent. W 1974 roku ks. Pawlak założył zespół Schola Gregoriana KUL, któremu przewodził  do 2002 roku. Stopień doktora uzyskał w 1976 roku na podstawie pracy: Śpiewy „Alleluja” zawarte w graduale Macieja Drzewickiego z 1536 r. i ich znaczenie dla określenia tradycji chorałowej przyjętej w katedrze gnieźnieńskiej w pierwszej połowie XVI wieku. W 1989 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt.: Graduały piotrkowskie jako przekaz chorału gregoriańskiego w Polsce po Soborze Trydenckim. Od 1995 został zatrudniony na stanowisku profesora KUL. Po wydaniu książki profesorskiej w 2000 r. pt.: Muzyka liturgiczna po Soborze Watykańskim II w świetle dokumentów Kościoła. Senat Akademicki przyznał mu tytuł profesora (2001r.) zatwierdzony uprzednio przez Centralną Komisję ds. stopni i tytułów naukowych. Był ostatnim profesorem KUL, któremu tytuł nadał Senat Akademicki. Rok później decyzją tegoż senatu został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego. W Instytucie Muzykologii KUL ks. Pawlak pełnił również funkcje kierownicze (1989-1991 i 2003-2005), a od roku 1990 do 2007 kierował Katedrą Chorału Gregoriańskiego przemianowaną za jego kadencji na Katedrę Monodii Liturgicznej. Spod ręki ks. prof. Ireneusza Pawlaka wyszło przeszło 200 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jako kompozytor stworzył ok. 100 pieśni kościelnych oraz napisał 3 msze liturgiczne w języku polskim. Spośród najbardziej znanych tekstów ks. Pawlaka należy wyróżnić popularną pieśń „Radośnie Panu hymn śpiewajmy.”


Msza św. żałobna z wprowadzeniem ciała zmarłego kapłana będzie sprawowana przez bp. Mieczysława Cisło w piątek, 17 lipca, w kościele akademickim w Lublinie o 14.00, ul. Aleje Racławickie 14, po której trumna zostanie przewieziona do rodzinnego miasta.


Uroczystości pogrzebowe odbędą 18 lipca we Wrześni. O 12.30 modlitwa różańcowa, o 13.00 Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM (fara), ul. Kościelna 7 pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Ks. prof. Ireneusz Pawlak spocznie na cmentarzu komunalnym, ul. Kościuszki 62 we Wrześni.

 źródło: archidiecezja.pl

print